בריאטריה

הנה עשרת הדברים הכי חשובים לדעתי שיש לעשות לפני ניתוח קיצור קיבה

1. להתחיל ליווי בריאטרי תזונתי ורגשי מסודר , מעבר למפגשים שצריך בשביל המכתב

2. להבין שהניתוח הוא רק כלי עזר, הוא רק רי סטארט במחשב אבל ללא טיפול בתכנה המקולקלת זה יחזיק לטווח זמן קצר מאד . להבין ולהתחיל לזהות מה הן הבעיות האמיתיות שמביאות לאכילה הלא תקינה ולחשוב איך מטפלים בהן . במידת בצורך להתחיל טיפול רגשי כבר טרם הניתוח .

3. להבין שיש הרבה דברים שהניתוח לא רק שלא עוזר אלה מקשה ולכן אותם צריך להתחיל לשנות כבר לפני הניתוח, כמו יצירת סדר בארוחות , אכילת אוכל ופחות נשנושים, הקשבה לרעב ושובע ואבחנה בין רעב לצרכים אחרים. ועוד.

להתחיל לבצע חלק מהוויתורים עוד לפני הניתוח כדי שיהיה יותר קל אחרי לדוגמא הורדת שתייה מתוקה ומוגזת

4. ללמוד ולהבין מה מצפה לכם בחודש הראשון שלאחר הניתוח, לדבר ולהבין את הקשיים ואיך מתמודדים איתם, לדבר על הפער בין מה שהעיניים רוצות לבין מה שהגוף יכול. לדבר על השינויים בטעם ובחשקים על הקושי לאכול ולשתות על חשיבות האכילה למרות שבהתחלה ממש ממש קשה ואין חשק .

5. לקבל את ההנחיות להתקדמות בתזונה לפחות בשבועיים הראשונים, לא רק בצורת דף/ תפריט אלה להבין מה באמת זה אומר , מה נדרש מכם להכין , מה תרגישו או אתם עשויים להרגיש כשתאכלו את זה , לדוגמא שהשלב של השתיה אינו משביע ואתם עשוים להרגיש רעב למרות הניתוח וזה נורמלי. לקבל התאמות לתזונה הספציפית שלכם לדוגמא צמחונות / טבעונות / אי אכילת מוצרי חלב/ קושי באכילת בלנדר וכו .

6. במידה ויש חוסרים או רמות גבוליות של ויטמינים להתחיל לקחת תוספים עוד לפי הניתוח בהתאם להנחית הדיאטנית , כדי למלא מצברים. להכין את כל הויטמינים שיש לקחת לאחר הניתוח, בצורה נולית / מציצה .

7. להכין בבית את המזונות שצריך לשבוע הראשון לאחר הניתוח . מרק נוזלי מוצרי חלב נוזליים

8. לעטוף את עצמכם בתמיכה של משפחה וחברים כאלה שעושים לכם טוב ולדעת למה אתם זקוקים מכל אחד מהם . להרחיק מכם את מי שעלול להפריע לכם במיוחד בשלבים הראשונים לאחר ניתוח.

9. לעשות תאום צפיות לגבי נושא המשקל , מה באמת המשקל שצפוי שתגיעו אליו , להבין את התהליך מבחינת השינוי בקצב הירידה , העצירות ואפילו העליות האפשריות. להבין שיש שוני בין אחד לשני ולהבין שבשנה הראשונה המשקל אינו הפוקוס .
להבין שמרכז ההתמקדות שלכם צריך להיות על ההתנהלות ולא על המשקל, כי רוב הירידה במשקל אינה בזכותכם אלה בזכות הניתוח, אבל השנויים שתעשו בהתנהלות בהרגלים ובחשיבה בתקופה זו , הם אלה שיהיו אחראים על המשקל בהמשך.

10. לקבוע תור לדיאטנית בריאטרית לעד שבועיים לאחר הניתוח .

בילי סוקולובסקי הברי
דיאטנית בריאטרית
אילת , ערבה
Israel
bilisokh@gmail.com
052-2539697